HD Tehlikeli Yürüyüş – The Walk

Tehlikeli Yürüyüş – The Walk

Bir bakıma biyografi filmi de diyebileceğimiz Tehlikeli Yürüyüş (The Walk) filmi sporcu Philippe Petit'i filmin ortasına alıyor. Philippe Petit işinde belki de en iyilerinden biri olmakla birlikte çok da cesur bir sporcudur. İp cambazı diyeceğimiz yani ip üzerinde dengede kalarak yürüyen biridir Petit. 1974 yılının ortalarında Philippe Petit çok büyük bir risk göze alır ve bugüne kadar yapılacak olan en büyük ip cambazlığını yapmaya karar verir. Dünya Ticaret Merkezi ile İkiz Kuleler arasına bir ip gerilir ve Philippe Petit bu ipte yürümeye karar verir. 4 saat süren bu yürüme, tüm yürekleri ağızlara getirecek.

Gerçek hayattan kesit alınan Tehlikeli Yürüyüş, Philippe Petit'ın To Reach the Clouds kitabından esinlenilerek sinemaya uyarlanmıştır. Philippe Petit gerçek dünya da bir sporcudur ve riskli işler yapmayı seven bir insandır. Filmin başrolünde yer alan Philippe Petit karakterini ünlü aktör Joseph Gordon-Levitt üstleniyor. Robert Zemeckis yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği Tehlikeli Yürüyüş (The Walk) filminin Türk dağımtıcısı Warner Bros Turkey olarak kayıtlarda yer alıyor. 2015 yapımı olan ve 2 Temmuz'da vizyona girecek olan The Walk filminin henüz IMDb puanı bulunmuyor.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Philippe Petit'nin kişisel deneyimini kaleme aldığı "To Reach the Clouds" adlı kitabı, James Marsh'ın 2008 yapımı Oscar Ödüllü belgeseli Man on Wire'ın da uyarladığı eserdi.

  “Bu hikayeyi ilk duyduğumda şöyle düşündüm: ‘Tanrım, birincisi, bu film her şekilde yapılmalı, ikincisi kesinlikle 3D olarak sunulmalı... Bir ip cambazını izlerken her zaman yukarı bakmanız gerekir. Asla ipin üzerinden bir bakış açısı göremezsiniz. Filmimiz Petit’nin hikayesini konu alacak ama nihayetinde sizi ipin üzerine de götürecek ve Philippe’le birlikte yürütecek. Filmi 3D olarak sunacağımız için görsel açıdan çok çarpıcı olacak; ve de çok duygusal... Bir performans sanatçısının kanunsuz müthiş bir işi başarması fikrini sevdim. Bu kanunsuzluk yasadışı ve tehlikeli bir şey ama kimseye zarar vermiyor. Başka bir zamana ait bir şeymiş gibi geldi. Artık böyle şeyleri pek görmüyorsunuz. Adeta bir fabl gibiydi”

  Filmde başkaraktere hayat veren Joseph Gordon-Levitt rolüne hazırlanmak için canlandırdığı Philippe Petit’nin bizzat kendisiyle sekiz gün aralıksız olarak çalışmış. Gordon-Levitt bu deneyimi şu sözlerle aktarıyor: “Benimle geçirdiği süre konusunda gerçekten cömertti; oldukça uzunca bir zaman birlikteydik. Bana ip üzerinde yürümeyi öğretti ama aslında bana öğrettiği şey bundan çok fazlasıydı. Philippe için ipin üzerindeki o denge tüm yaşamı ve yaratıcılığı için bir metafor.”

  Filmin orijinal ismi uyarlandığı kitabın olduğu gibi "To Reach the Clouds" olarak tasarlanmıştı ancak sonra "To Walk the Clouds"a dönüştürüldü. Son olarak ise "The Walk"ta karar kılındı.
  Philippe Petit'ten Joseph Gordon-Levitt'e cambazlık eğitimi.

  Ünlü cambaz sanatçısı Philippe Petit tarafından eğitilen Joseph Gordon-Levitt, 3 hafta gibi kısa sürede profesyonel akrobatlarla neredeyse aynı seviye gelmiş.

  Yayın Tarihi:

  09 Ekim 2015 (Türkiye)

  Senaryo:

  Robert Zemeckis, Christopher Browne, Philippe Petit

  Ödüller:

  3 ödül & 14 Adaylık.

  Yapım Şirketi:

  Sony Pictures Entertainment (SPE), TriStar Productions, ImageMovers

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 4 Hafta / Seyirci: 55.944 / Hasılat: 896.826,00 TL (Türkiye)

  Yorumlar (1)

  DMCA.com Protection Status